Kuba Filipowski

Kuba Filipowski

Netguru

Odpowiada za produkt i marketing w firmie tworzącej system do rekrutacji Humanway.com. Współzałożyciel Netguru.co – firmy zajmującej się tworzeniem aplikacji internetowych. Z wykształcenia filozof. Lubi internet, książki, bieganie, kawę, dobre jedzenie, eksperymenty i ciekawe dyskusje.

Od czego zaczynasz dzień?

Sprawdzam maile. Potem sprawdzam Facebooka i Twittera. Pewnie nie powinienem, ale i tak to robię - takie uzależnienie.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Macbook Air 13’. To najfajniejszy komputer jaki kiedykolwiek miałem. Jest lekki i szybki.

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Regularnie jeżdżę do Poznania, bo tam jest większość mojego zespołu. Staram się być w Poznaniu kilka razy w miesiącu.

Jeśli nie jadę do Poznania to wstaję koło 8 rano, w biurze jestem koło 9:30. Piję kawę, jem rogala i zaczynam klikanie. Mój dzień jest dość mocno związany z ciągłym siedzeniem przed komputerem. Moja praca przypomina grę MMO. Pracuje zdalnie z 30-kilku osobowym zespołem. Mam więc współgraczy, wyzwania i emocje. Wszystko to w ciszy, na ekranie, bez realnego kontaktu. Kończę pracę koło 18. Wracam do domu do Żony i Syna. Do klikania wracam wieczorem kiedy rodzina już śpi. Odpowiadam na maile i piszę, przygotowuję się na kolejny dzień, planuję co zrobię.

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Odciąć się od bodźców. Sen oczywiście jest najlepszy. Inne sposoby to spacer, przerwa na posiłek, spokojna rozmowa o czymś niezwiązanym z pracą. Lubię też wyjazdy z rodziną.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Komunikacja: Gmail, Google Hangouts, Skype, Hipchat, Facebook, WhatsApp
Zarządzanie projektami: Pivotal Tracker, Asana, Gmail
Lista zadań: Asana

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

Korzystam regularnie przynajmniej z kilkunastu aplikacji więc wybranie trzech jest dla mnie trudnym zadaniem.

Na iPhone:
Evernote
Pocket
Gmail

Na iPad:
Kindle
Youtube
GTA Vice City

Na Mac:
Popclip
Grabbox
Fantastical

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

Czytam głównie w języku angielskim. Czytam głównie to, co znajdę na Twitterze, Facebooku, Quorze lub w Google Readerze. Ostatnio coraz częściej wchodzę na Digg i Quartz.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

Nie jest to nowy tekst, ale moim zdaniem to jeden z najważniejszych esejów o przedsiębiorczości - „Relentlessly Resourceful” Paula Grahama z Y Combinatora http://www.paulgraham.com/relres.html

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

„Lean Startup” Erica Riesa, bo pozwala uniknąć wielu błędów, które każdy przedsiębiorca popełnia bo wydają się intuicyjne. Błędy z kategorii „wiem, że tak należy robić, bo intuicja mi to podpowiada, że wszyscy ludzie sukcesu tak robią”. Rzeczywistość nie jest taka jak nam się wydaje. Historie na temat przyczyn sukcesów różnych ludzi i firm są tylko historiami. Eric Ries pisze o tym, że robienie nowego biznesu to ciągłe uczenie się na błędach i wyciąganie wniosków z tego, jak klienci reagują na nasz produkt lub usługę. Uczy też praktycznych taktyk unikania najboleśniejszych błędów.

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Najbardziej aktywną formułę mają chyba Startup Weekendy. Pozwalają wyjść do ludzi i zacząć działać.

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

Nie pamiętam, żadnej fajnej historii. Pierwszą pracę miałem w wieku 19 lat. Pracowałem w wielu dziwnych miejscach i robiłem różne rzeczy - zmywałem naczynia w bazie wojskowej, pracowałem w fabryce świateł do samochodów, pracowałem w Burger Kingu.

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Razem ze wspólnikami udało mi się zbudować dwie firmy (Humanway, Netguru), które dostarczają realną wartość klientom i w których pracują świetni ludzie. To bardzo miłe uczucie.

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

Nie wiem. Na pewno było ich więcej niż sukcesów, ale nie rozpamiętuje wpadek. Pewnie brzmi to oklepanie, ale wierzę, że wszystkie wpadki pomagają nauczyć się tego, jak robić coś lepiej.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Mój roczny syn - chciałbym rozwijać się w takim tempie jak on.

Z celebrytów: Nassim Taleb, Tim Ferriss, Steve Jobs

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2019 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie