Typografia od podstaw. Projekty z klasą

Typografia od podstaw. Projekty z klasą

Autor: Robin Williams

Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Helion

Pożycz z naszej biblioteki     Kup w księgarni

Laikowi w dziedzinie typografii każdy tekst może wydawać się identyczny pod względem technicznym, Ot, zbiór liter. Natomiast każda osoba nieco lepiej zorientowana w tej dziedzinie dostrzeże wiele innych elementów tego samego tekstu, świadczących o jego jakości. Jednak na początku należy odpowiedzieć na pytanie: „Czym zajmuje się typografia?”. Odpowiedź wydaje się błaha: „Istotą typografii jest użycie znaków pisarskich w druku oraz ich prezentacja na ekranie monitora”. Z bliska okazuje się, że ta dziedzina wiedzy charakteryzuje się licznymi skomplikowanymi pojęciami i zasadami. Ich znajomość i wykorzystanie w codziennej pracy to klucz do tworzenia technicznie perfekcyjnych dokumentów. Czy jednak naprawdę trzeba poświęcić życie na zdobywanie tej tajemnej wiedzy?

Już nie! Do Twoich rąk oddajemy kolejną książkę z serii, której autorka zapozna Cię z najbardziej skomplikowanymi zagadnieniami w zakresie stosowania odpowiednich krojów czcionek. Najpierw jednak poznasz anatomię litery oraz podstawowe pojęcia, takie jak wysokość tekstu, punkt oraz pica. Na dalszych stronach książki sprawdzisz, co stanowi o czytelności i zrozumiałości kroju pisma, oraz dowiesz się, dlaczego jedne cudzysłowy są dobre, a drugie złe. Ponadto zdobędziesz wiedzę na temat optycznego wyrównywania marginesów, stylów w interpunkcji oraz przesuwania znaków względem linii podstawowej. Ostatnie rozdziały książki autorka poświęca kerningowi, interlinii, odstępom między akapitami oraz wyrównaniom. Są to te elementy, po których można poznać profesjonalnie złożony tekst. Książka ta jest idealną pozycją dla wszystkich osób, które na co dzień zajmują się tworzeniem pism, oraz dla tych, które interesują się typografią. Dzięki licznym przykładom dobrego i złego wykorzystania czcionek będziesz tworzył jeszcze lepsze dokumenty!

 8 kwietnia 2013

Piotrek Podgajny na temat tej książki:

Po przeczytaniu tej książki wiem jedno - typografia nie stanie się moją pasją.

Nie jest to w żadnym wypadku wina książki - ta zawiera całe mnóstwo informacji, nowości i przede wszystkim przykładów. Mimo natłoku wiadomości, czyta się całkiem szybko.

Opis powyżej dobrze streszcza zawartość. Dowiesz się o różnicy miedzy cudzysłowem, a znakiem sekundy, o osi cieniowania, o ligaturach i kerningach. Jeśli Cię to interesuje, na pewno sporo się dowiesz.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie