Grzegorz Jakacki

Grzegorz Jakacki

Codility.com

CEO i współzałożyciel Codility.com

Od czego zaczynasz dzień?

Od szklanki wody.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

MacBookPro, iPhone, PC+Ubuntu.

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Wstaję o 7:00, do biura jeżdżę metrem, w metrze czytam, w biurze jestem około 9:00. Kawę piję rzadko, żeby nie marnować zdrowia i nie znieczulać się na kofeinę. Uczestniczę w 15-to minutowym stand-upie o 10:00, około 11:30 otwieram e-mail, o 13:00 jem lunch z całym zespołem. Często około 15:00 napada mnie senność i ucinam sobie 10-minutową drzemkę. Czasami robię wypad do Hackerspace (w piwnicy budynku mieszczącego nasze biuro), by zobaczyć co się dzieje i/lub pograć na organach. Popołudnie zazwyczaj schodzi mi na spotkaniach. Wychodzę z biura pomiędzy 17:00 a 20:00.

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Najlepszym sposobem na walkę ze zmęczeniem jest odpoczynek! Pilnuję równowagi pomiędzy pracą i relaksem. Medytuję. Ucinam sobie drzemki. Dużo się śmieję. Otaczam się pogodnymi i zmotywowanymi współpracownikami.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Trac, Basecamp, Dropbox, Gmail, GoToMeeting, GoogleDocs, GoogleHangout, Yammer, Itsy.

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

Kindle for iPhone, Pingdom, ZenAwake.

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

TechCrunch, Queue, czasem Harvard Business Review.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

Six Myths of Product Development [http://hbr.org/2012/05/six-myths-of-product-development/ar/1]

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

Founders at Work [http://www.foundersatwork.com/], Now discover your strengths [http://businessjournal.gallup.com/content/1147/now-discover-your-strengths-book-center.aspx]

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Nie polecam żadnych konkretnych. Chodź tam, gdzie spotkasz ludzi z wizją, którzy Cię zainspirują.

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

Na komputerowym składzie tekstów. W szkole średniej nauczyłem się systemu TeX żeby składać gazetę szkolną „Paradoks”. Na studiach składałem komputerowo książki i czasopisma. Któregoś roku zawziąłem się i napisałem skrypty automatyzujące skład czasopisma prezentującego wyniki finansowe różnych spółek. Tabelki i wykresy, które wcześniej trzeba było robić w Excelu i przeklejać do Ventura Publisher, generowały się same wprost z bazy danych. To był dobry krok, bo wydawnictwo płaciło mi za każde użycie mojego systemu, narobiłem się raz, a potem odcinałem kupony. Pieniądze odłożyłem, jakiś czas później wydałem je na moją pierwszą podróż do Chin, która okazała się brzemienna w konsekwencje - parę lat później przeprowadziłem się do Chin na stałe.

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Z bazy danych, którą w 1997 roku stworzyłem wraz z Marią Mach dla Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Ostatnio sprawdzałem w zeszłym roku i ta baza z małymi modyfikacjami była wciąż w użyciu. 15 lat!!!

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

Kilka błędnych decyzji personalnych.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Inspirują mnie członkowie mojego zespołu, wspaniali ludzie, którzy z zapałem mierzą się z wyzwaniami biznesowymi i technologicznymi, ale jednocześnie ciężko pracują nad sobą, przełamując swoje ograniczenia i doskonaląc się każdego dnia. To jest wspaniałe i jest to istotne źródło inspiracji dla mnie.

Inspiruje mnie Marta, moja partnerka życiowa, osoba mądra i wolna, która żyje jak chce, nie ulega modom i presjom, robi rzeczy ciekawe i ważne.

Inspiruje mnie Mitchell Kapor, współzałożyciel Electronic Frontier Foundation, genialny programista i architekt (Lotus 1-2-3, od $0 do $200M w 3 lata), jednocześnie guru medytacji i psycholog.

Inspiruje mnie także mój pies Problem, który ma olbrzymie pokłady entuzjazmu, nigdy się nie poddaje, i choć wielu rzeczy się boi, to ciekawością i odwagą przełamuje strach.

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie