Jakub Krzych

Jakub Krzych

Estimote, Inc

Współzałożyciel i lider projektu Estimote, Inc. startupu klasy „Internet of things” obecnie w fazie prywatnej bety. Przed Estimote Jakub zakładał i współtworzył AdTaily, największą sieć reklamy samoobsługowej w Polsce, gdzie pełnił funkcję Członka Zarządu oraz Dyrektora Produktu.

Od czego zaczynasz dzień?

Od śniadania z rodziną. Mój 82-letni Tata mawia „Śniadanie zjedz sam. Obiadem podziel się z przyjacielem. Kolację oddaj wrogowi” : )

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Lekkim i estetycznym.

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Wstaje przed 8:00 i prowadzę dzieci do przedszkola. W biurze jestem po 9:00. Sprawdzam maile, a potem biorę udział w porannym SCRUMie bieżącej iteracji. Potem krótkie spotkania, na ogół przy whiteboardzie oraz rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy projektu. Lunch jem na Kazimierzu, a potem znów trochę maili i testowanie produktu. Z biura wychodzę o 17:00. Nie piję kawy - nie spałbym przez 2 dni gdybym to zrobił :P

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Po prostu kładę się spać, na ogół około 23:00.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Do zarządzania projektem korzystam z żółtych karteczek przyklejonych do SCRUMboardu. Przetestowałem wszystkie elektroniczne Trella, Pivotaltrackery, Thingsy i to właśnie papier sprawdza się najlepiej. Widać go od razu po wejściu do biura i poranne stand-upy świetnie synchronizują wiedzę wszystkich w zespole i koncentrują na wspólnym celu.

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

Ostatnio zacząłem korzystać z Mailbox app na iPhone do wspomagania Inbox Zero. Odkąd ją mam oznaczam wszystkie przychodzące maile, tak aby przyszły następnego dnia : ) Poza tym Bamboo Paper wraz z piórkiem Wacoma do iPada. Często czytam appką Kindla zarówno na iPhone jak i iPad (nie, nie razi mnie, bo i tak robię to max. 40 minut). Robię dużo zdjęć swoim dzieciom i mam zapchaną pamięć w telefonie. Często, gdy chcę zrobić nowe muszę usunąć jakąś appkę - w ten sposób łatwo przekonać się, że nie ma zbyt wielu tych, które są must-have.

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

Mało ich czytam, bo nie mam na to czasu. Raczej staram się opowiadać swoim znajomym czym się aktualnie zajmuję i oni sami z siebie często wysyłają mi na walla lub mailem ciekawe znaleziska. W ten sposób jak coś jest ważnego związanego z moją pracą prędzej czy później się o tym dowiaduje.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

http://www.nytimes.com/2012/08/26/technology/silicon-valleys-hardware-renaissance.html

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

Dla początkującego startupowca polecam „Sztuka rozpoczynania” Guy'a Kawasaki oraz „Founders at Work” Jessica'i Livingston. Bardziej zaawansowanym „Tworzenie modeli biznesowych” Alexandra Osterwaldera i „ReWork” Jasona Frieda.

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Wszystkie są ważne jeśli chcą stać się częścią społeczności i móc czerpać wiedzę i kontakty. Najlepiej to robić na intensywnych imprezach typu Startup Weekend lub barcampach. Świetnie zorganizowane w Polsce są E-nnovation w Poznaniu, Bitspiration w Krakowie i InternetBeta w Rzeszowie. Raz na jakiś czas warto się wybrać na LeWeb do Paryża lub Londynu.

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

Przepisywałem pesele, instalowałem windowsy, robiłem stronki : ) Wszystko co zarobiłem wkładałem z powrotem w tech.

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Z AdTaily, dzięki któremu wiele tysięcy osób w Polsce po raz pierwszy było w stanie samodzielnie umieścić reklamę swojego biznesu w Internecie, a sama sieć osiągnęła prawie 2 miliardy odsłon miesięcznie i stała się częścią Grupy AGORA.
Oprócz tego dumny jestem z Materialination.com - społeczności wokół druku 3D, a także Estimote, Inc. - gdzie udaje nam się tworzyć rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiliśmy!

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

W 2007 roku dokonałem zakładu z Pawłem Opydo o przyszłość webu 3d i immersywnych światów typu Second Life czy Imvu. Przegrałem go i nauczyłem się co to jest hype.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Chris Anderson inspiruje mnie tak bardzo, że wszystkie firmy, które założyłem były na bazie jego książek.

Koncept AdTaily oraz sama nazwa powstała bezpośrednio po lekturze „The Long Tail”.
Materialination ma z kolei odbicie w "Makers. The New Industrial Revolution".

Elon Musk, za współtworzenie firm, z których każda jest warta więcej niż miliard dolarów mimo, że wszystkie 3 są z innej bajki (PayPal, Tesla Motors, SpaceX)

Steve Jobs za wizjonerstwo.

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie