Paweł Nowak

Paweł Nowak

PressPad

Bloger, autor książek, przedsiębiorca internetowy. Współtwórca PressPadApp.com. Najnowsze dziecko Pawła to: http://pleonazm.pl/.

Od czego zaczynasz dzień?

Sprawdzam [email protected] czy jakiś nasz klient nie ma pytań. Prawie wszyscy nasi klienci są innej strefie czasowej niż my, więc najczęściej rano czeka na nas kolejka spraw i pytań. To robię jeszcze jednym okiem w łóżku. Jak nie ma nic pilnego, to wstaję i ok. 10 jestem w biurze (słyszę teraz śmiech moich współpracowników…).

Na jakim sprzęcie pracujesz?

Mam 11-calowego Aira i jeśli pracuję w biurze przy biurku to na nim stoi 23-calowy Cinema Display (ten stary, aluminiowy, piękna rzecz). Nie rozstaję się też z iPhonem, z którego wysyłam ponad połowę odpowiedzi na maile, więc de facto mi ratuje życie. Kupiłem też właśnie Kindla Paperwhite i czekam na dostawę. Bardzo dużo czytam, więc pora się przesiąść z iPada.

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Kładę się późno, więc wstaję późno. Ale nie lubię tego, więc co jakiś czas staram się położyć o północy i wstać rano. Mieszkam ekstremalnie blisko biura – piętro niżej. Mam 8 metrów do biura i dzięki temu jestem w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu w trakcie dnia. Pracowałem w domu, mieszkałem w biurze, miałem biuro daleko i blisko od domu. I ten model teraz jest najlepszy.

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Idę spać. Brak snu to najgorsze co można sobie zrobić, więc po prostu dbam o to, żeby spać odpowiednio dużo. Pracuję ok. 14h dziennie, 7 godzin snu mi na to pozwala.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Na co dzień to Skype, Google Docs, Trello i inbox 0. Szczęśliwie we wszystkich firmach udało się to ujednolicić do tego zestawu narzędzi i dzięki temu jestem w stanie kontrolować, co się dzieje.

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

Mail i Safari. Mimo pozorów jestem kiepskim mobilnym użytkownikiem – mam od wielu lat ten sam zestaw aplikacji i tylko ściągam gry i jakieś narzędzia nowe do testów. Nie szukam nowości, bardziej sposób na rozwiązanie moich problemów. Dlatego np. czekam na mailboxapp.com, mam Trello na telefonie i wywaliłem ostatnio Facebooka na dalszy ekran.

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

Żadnych. Przedkładam książki nad newsroomy. Czasem ktoś coś podeśle z sugestią, że może mnie zainteresować, to czytam ten tekst. Ale nie tracę czasu na śledzenie newsów i trendów z branży. Obserwacja: kiedy w końcu przeczytałem Lean Startup niedawno okazało się że jesteśmy super lean.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

Jw.

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

REWORK od 37Signals. Przeczytałem tę książkę kilka razy (nie jest trudno, można na jedno posiedzenie łyknąć). I jak przeczytasz, to siadasz do każdego rozdziału z otwartą głową i spędzasz trochę czasu myśląc o tym jak zastosować to do swojego biznesu. Samo przeczytanie nic nie da. Dopiero spróbowanie w praktyce pokazuje jak doskonała jest ta książka.

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Konferencję „Praca nad produktem” i barcamp „INBOX 0” :)

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

Nie pamiętam czy najpierw odśnieżałem komis samochodowy czy pomagałem dziadkowi w piekarni. Obie rzeczy były niewiarygodnie ciężkie dla 12-latka, ale zarobione pieniądze miały równie niesamowitą wartość.

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Stworzyłem produkt, którego używają ludzie z całego świata, których nigdy na oczy nie widziałem. To mi ostatnio sprawia ogromną satysfakcję. Ale generalnie patrzę wstecz i widzę siebie jaki byłem głupi i niedoświadczony. I to się powtarza średnio co 3-4 miesiące. Cieszę się więc, że utrzymuję ten wzrost wiedzy ciągle.

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

W 2009 roku zacząłem tworzyć produkt, którego do dziś nie skończyłem, a zdążyłem zawieść wielu ludzi. M.in. ten błąd teraz naprawiam, żeby mieć czyste konto. Nie jest łatwo, ale nikt nie powiedział że będzie.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Adam Savage – co-host Pogromców Mitów, ale przede wszystkim skill collector i człowiek o głowie o ogromnej pojemności. Adam żyje wg zasad które sam sobie wyznaczyłem i mam nadzieję, że będę mu mógł kiedyś uścisnąć dłoń.

Cory Doctorow – zupełnie niedawno ponownie odkryłem tę postać i jestem pod ogromnym wrażeniem. Autor książek SF, zwolennik otwartej kultury, creative common i zdrowego rozsądku.

Jakub Krzych – jestem niesamowicie wdzięczny, że od połowy 2012 roku mogę wspólnie z dwoma innymi osobami współtworzyć z Kubą firmę. Sposób w jaki Kuba myśli i egzekwuje wizję jest dla mnie wzorem.

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie