Mariusz Gralewski

Mariusz Gralewski

GoldenLine Sp. z o.o.

Współtwórca i Prezes Zarządu GoldenLine.pl

Od czego zaczynasz dzień?

Od śniadania :-)

Na jakim sprzęcie pracujesz?

MacBook Air 11’’

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Wstaję między 8:00-9:00. Zaczynam od przejrzenia planu zadań. Wybieram te najbardziej abstrakcyjne, wymagające otwartego umysłu i ustawiam na sam początek. Wyłączam wtedy telefon (notyfikacje mam stale wyłączone), nie uruchamiam poczty, nie umawiam spotkań. Dopiero w późniejszej części dnia zerkam na gmail-a i zajmuję się bieżącymi obowiązkami. Nie piję kawy.

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Obecnie odpoczynek :-) Zdarzało mi się pracować po 14-16h dziennie, ale z perspektywy czasu uznaję to za błąd. Najbardziej przełomowe decyzje oraz myśli miałem wtedy, gdy byłem wypoczęty. Aktualnie staram się nie pracować więcej niż 9-10h dziennie.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Korzystam z mojej autorskiej aplikacji skrojonej dokładnie pod moje potrzeby (http://10tasks.com/). Poza tym DropBox, Google Docs oraz Balsamiq.

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

DropBox, Quora, Twitter, Camp (klient BaseCamp na iOS), Positionly.

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

Nie mam ulubionego. Często ląduję na Antyweb-ie i Techcrunchu-u. Ważniejsze jest dla mnie kogo śledzę na Twitterze. Wydaje mi się to obecnie najbardziej efektywna droga do filtrowania ciekawych treści.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

http://betashop.com/post/32913573235/90-things-ive-learned-from-founding-4-technology

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

Rework (BaseCamp), Behind the Cloud (SalesForce), Delivering Happiness (Zappos) i obowiązkowo Quora. Wierzę, że tworząc startup dobrze jest kierować się kilkoma zasadami, które mocno zwiększają szansę na Twój sukces. Ładnie i wyczerpująco zostało to podsumowane tutaj: http://betashop.com/post/32913573235/90-things-ive-learned-from-founding-4-technology (zamieszczam jeszcze raz, bo niezwykle mocno zapadł mi w pamięci)

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Muszę przyznać, że rzadko pojawiam się na eventach, więc nie jestem najlepszą osobą do tego pytania. Jest kilka osób z którymi regularnie się spotykam, żeby omówić swoje myśli. Wolę prywatne spotkania z konkretnymi osobami, skuteczniej to na mnie działa.

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

Tworząc serwis internetowy za 400 PLN w czasie studiów. Nie pamiętam na co wydałem pieniądze :-)

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

2 razy udało mi się stworzyć stabilne z mocymi fundamentami firmy (GoldenLine.pl, ZnanyLekarz.pl), których siła opiera się na kreatywnych, zaangażowanych zespołach, które każdego dnia robią wszystko, żeby usprawnić produkt, dostarczyć jeszcze lepszą jakość.

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

W pewnym momencie byłem zaangażowany w zbyt wiele projektów, którym nie dawałem wystarczająco dużo uwagi. Zmarnowałem trochę czasu. Wolę robić mniej, ale czuć, że projekt idzie na 100% swoich możliwości. Z większości z nich zrezygnowałem, teraz staram się znacznie staranniej wybierać nowe.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Uwielbiam minimalizm, prostotę i rozwiązywanie skomplikowanych problemów w prosty sposób. Tutaj często odnoszę się do pracy założycieli 37signals (Jason-a i David-a).

Marcin Kurek, Marcin Popielarz, Michał Skrzyński za analityczne podejście do abstrakcyjnych problemów i umiejętność stałego poprawiania jakości.

Grzegorz Kazulak, Dawid Liberadzki za umiejętność tworzenia pięknych i użytecznych produktów.

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie