Radek Zaleski

Radek Zaleski

Swapp Games

Współzałożyciel i CEO w Swapp Games (swapp-games.com), wcześniej pracował w CD Projekcie i Agorze

Od czego zaczynasz dzień?

Niestety, od gapienia się w iPada lub iPhone'a i „ogarniania” kilku podstawowych narzędzi do pracy (email, Trello, Github, ostatnio Slack), co podobno jest bardzo szkodliwe. Dlatego staram się nie ładować tych urządzeń w nocy, żeby rano nie kusiły. Ostatnio kupiłem Kindle i dzięki niemu przeglądam rano Gazetę Wyborczą, polecam, uspokaja.

Poza tym muszę wyjść z psem na spacer, też polecam.

Na jakim sprzęcie pracujesz?

iPad, iPhone, jakiś laptop Samsunga i duży, mocny komputer na dużym biurku w domu.

Jak wygląda tryb Twojego dnia? O której wstajesz, kiedy pracujesz, ile pijesz kawy itp.

Budzik dzwoni o 8.00. Do godziny 9.00 „zbieram się do pracy”, potem często spędzam najbardziej produktywne chwile przy biurku, o 11.00 staram się być w biurze. 12.00 to codzienny SCRUM, potem staram się realizować postulat „inbox zero” – różnie wychodzi, ale polecam (aplikacja Mailbox mnie pozytywnie zaskakuje).

Ponieważ zajmuję się grami mobilnymi to znaczną część dnia zajmuje mi bawienie się nimi, weryfikacja i zabijanie różnych pomysłów, których zawsze jest za dużo oraz forsowanie naczelnej idei, która zawsze ginie pod natłokiem codziennych małych zadań i problemów. Staram się nie wyrywać moim współpracownikom rzeczy z rąk i decydować o wszystkim, ciekawe czy tak rzeczywiście jest.

Pijam kawę, obok biura mam nawet Starbucksa. Staram się podczas dnia wyjść z biura, zjeść coś i odetchnąć od ekranów. W domu jestem koło godziny 19.30-20.00 i tam znów łapię za telefon i gram w gry, sam nie wiem czy to jeszcze praca.

Jaki jest Twój sposób na walkę ze zmęczeniem?

Moja narzeczona kupiła mi karnet na siłownię, pomaga. Staram się też biegać niewielkie dystanse dwa, trzy razy w tygodniu. Uspokaja mnie czytanie oraz chodzenie z psem na długie spacery.

Bardzo dobrym pomysłem na walkę ze zmęczeniem jest celowe rozładowywanie telefonu.

Z jakich narzędzi/aplikacji/serwisów korzystasz do zarządzania projektem, listy zadań, komunikacji?

Google Apps ułatwia utrzymanie organizacji w jednym miejscu pod jednym loginem. Github to repozytorium kodu. Dropbox to narzędzie do przechowywania dokumentów. Trello pokazuje, jak bardzo w dupie jesteśmy (zawsze będziemy!) z projektem, nad którym pracujemy. Testujemy w wydzielonej grupie Slacka. Mailbox świetnie wymusza pozbywanie się zaległych maili.

Oprócz tego narzędziem pracy jest Facebook, LinkedIn i Twitter – naprawdę każda osoba na świecie jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy napisać (hint: ludzie są mili i lubią, jak się do nich pisze).

Jakie aplikacje mobilne polecasz? Wymień trzy bez których nie wyobrażasz sobie korzystania ze swojego smartfona/tabletu?

Polecam, znowu, Mailbox, Trello i Dropbox.

Jakie polskie i zagraniczne serwisy branżowe czytasz?

Tomka Grynkiewicza czytam, bo jest zabawny. Poza tym strony branżowe o grach mobilnych (np. Pocketgamer.biz czy Gamasutra). Jakoś straciłem zapał do polskich blogów technologicznych, odkąd zamieniły się w serwisy.

Czy czytałeś ostatnio ciekawy artykuł związany ze startupami i branżą IT? Czy możesz podać link?

Bardzo ciekawy był artykuł pt. „Everything Is Broken” o tym, że wszystko co działa na styku z technologią jest zepsute z natury rzeczy. To prawda.

Co byś polecił jako obowiązkową lekturę dla startupowca?

Jakiegoś sensownego P&La produktu, któremu się udało i który jest rentowny, a nie ma tylko „wyceny”, który działa w naszym regionie. Tam są takie rzeczy jak koszt biura, podatki, amortyzacja sprzętu.

Jakie eventy branżowe polecasz początkującym startupowcom?

Trudno powiedzieć, dawno nie byłem na żadnym. Takie, gdzie możecie poznać i porozmawiać z ludźmi, którzy Wam imponują i zrobili coś realnego w kategorii, w której pracujecie. W przypadku gier to jest GDC, gdzie przy odrobinie chęci wypijecie kawę naprawdę z Każdym.

Kiedy i jak zarobiłeś swoje pierwsze pieniądze, na co je wydałeś?

To była pomoc przy drobnych pracach biurowych dla mojego Taty, wydałem pewnie na LEGO albo jakąś grę.

Z jakiego zawodowego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny?

Nie wiem, mam nadzieję, że któryś z produktów, które zrobiłem sprawił komuś frajdę, przydał się na coś.

Dumny jestem z małych rzeczy, jak na przykład z tego, że mogłem nagrać fajne filmiki z Tadkiem, albo z cyklu PoW w ramach Polygamii, dzięki czemu poznałem Gulasha. Obu jako dzieciak podziwiałem i traktowałem z największym respektem:)

Tutaj super filmik: http://youtu.be/1uSJYvK7zJw

Co było Twoją największą zawodową wpadką?

Niekończenie masy rzeczy, odpuszczanie sensownych produktów przed czasem, brnięcie za długo w ślepą uliczkę, dużo tego bardzo.

Wymień 3 osoby, które inspirują Ciebie najbardziej i dlaczego?

Wymieniam takich inspirujących zawodowo, dlatego na liście nie ma psa i Mamy.

Ekipa z CD Projektu (Marcin Iwiński, Michał i Adam Kicińscy) – łączą pierwotną pasję do gier z twardym rozumieniem granic swojego biznesu i tym gdzie jest kasa. Jednocześnie starają się godzić wszystko z wartościami wyższymi i dbaniem najpierw o dobro klienta.

Gabe Newell – tak mu jakoś wszystko zgrabnie, przypadkiem wychodzi, nie da się go nie lubić, a przecież jest wrednym monopolistą-miliarderem! Nie wiem jak to robi.

Michael Jordan – http://youtu.be/45mMioJ5szc

Startup School Setup to zbiór wywiadów z przedsiębiorcami, ludźmi związanymi z branżą startupową na temat tego, jak wygląda ich dzień w pracy, z czego korzystają i co polecają na dobry początek.

Partnerzy

© 2024 Fundacja Startup School  |  Polityka plików cookie